Poznávací zájezdy


Dánsko   Finsko   Maďarsko   Norsko   Pobaltí   Rumunsko   Rusko   Švédsko

Dánsko

Na svých poznávacích cestách jako průvodci jsme Dánsko poznali nejméně z již zmíněných skandinávských států, při cestách na sever nebo při návratu z něj. Hrázděné domky, poklidný ráz rovinatého Dánska, množství větrných elektráren využívajích větru prohánějícího se po širokých pláních, upravenost zemědelských usedlostí i měst, ale také množství kol a cyklostezek po celé zemi i ve městech nám však neunikly. Kromě přístavu Helsingør, proslaveného také díky hradu Kronborg, kam William Shakespeare umístil děj svého Hamleta, jsme poznali velmi dobře také hlavní město Kodaň protkané desítkami kanálů, zdobené mnoha památkami a "nasáklé" atmosférou velkoměsta, Billund se známým Legolandem, město Grenå s obrovským akváriem otevírajícím lidem podmořský svět a Århus s kouzelným skanzenem De Gamle By, který Vás přenese do starých časů Dánska.

Královská stráž hlídá dánskou královskou rodinu a její palác Amalienborg Mramorový chrám Frederikskirke má třetí největší kupoli v Evropě Kostel vykoupení s točitými schody a 4m vysokou pozlacenou sochou Krista nabízí unikátní výhled po Kodani
Kodaň - Nyhavn, nejstarší přístav hlavního města Dánska Malá mořská víla - symbol Kodaně

Nahoru


Finsko

Do jižního Finska nás osud zavál v rámci poznávacího zájezdu jako průvodce. Průjezd typickou jezernatou oblastí jižního Finska zapůsobí na každého. Celou třetinu rozlohy Finské jezerní plošiny pokrývá řetěz jezer. Tato oblast je unikátní nejen pro Finsko, ale i celou Skandinávii. Každý z jezerních řetězců zahrnuje bezpočet zálivů, zátok a ostrůvků obklopených hustými lesy a osadami, které vyrostly na březích vod kolem papíren využívajících přírodní i uměle vytvořené vodní kanály k přepravě dřeva. Nejen příroda, ale i města jižního Finska stála za viděnou: Sympatické město Lappeenranta s ruskou pevností na malém mysu, obrovským vojenským hřbitovem finských vojáků, muzei Jižní Karélie a hlavně kanálem Saimaa z 19. st. spojujícím soustavu finských jezer s námořním přístavem ve Viipuri, dnešním ruském Vyborgu. Lahti se střediskem zimních sportů a třemi obrovitými skokanskými můstky a konečně finská metropole Helsinki s Uspenskou katedrálou, Senátním náměstím, skalním chrámem Temppeliaukio s vynikající akustikou, olympijským stadiónem z roku 1952 a rybím trhem s historickou tržnicí a spoustou rybích specialit.

Senátní náměstí v Helsinkách Uspenská katedrála v Helsinkách
Pohled na Helsinki Olympijský stadión v Helsinkách
Skokanské můstky v Lahti Finská jezerní plošina

Nahoru


Maďarsko

Za poznáním do Maďarska jsme se vypravili v roli průvodců jedné studentské skupiny, v jejímž zájezdovém programu byla návštěva NP Aggtelek se stejnojmennou krápníkovou jeskyní v maďarském pokračování Slovenského krasu, zastávka v Miškolci, vinařské oblasti a městečku Tokaj - samozřejmě s návštěvou vinného sklípku, návštěva druhého největšího maďarského města Debrecen s půvabnými lázněmi a univerzitou, seznámení s oblastí maďarské pusty a NP Hortobágy, prohlídka Egeru - jednoho z nejhezčích barokních měst Maďarska, stanutí na nejvyšší maďarské hoře Kekes (1.014 m n.m.) a prohlídka hlavního města Budapešť s turisticky přitažlivým Hradním a Gellértovým vrchem, Parlamentem, Památníkem milénia, Štěpánovým chrámem a dalšími památkami. S Maďarskem jsme se rozloučili pohledem na Dunaj z Vyšegrádu a Ostřihomi. Vzpomínat můžeme nejen na nekonečné roviny, pustu a vinice překypující vynikajícím vínem, ale také na přívětivost místních obyvatel a hezkou úpravu navštívených měst.

Středověký hrad v Miškolci Vinařský kraj Tokaj
Vinný sklípek v Tokaji Muzeum NP Hortobágy
Řeka Tisza Budova parlamentu v Budapešti
Chrám svatého Štěpána v Budapešti Katedrála v Ostřihomi

Nahoru


Norsko

Ne zrovna neskromě jsou Norové toho názoru, že Skandinávie je nejkrásnější z celé Evropy a Norsko rozhodně nejhezčí z celé Skandinávie. Čím víc však člověk Norsko poznává, tím více dokáže pochopit hrdost Norů, kterou vůči své zemi chovají. Jako průvodci poznávacích zájezdů po jižním Norsku a přejezdu celého Norska od severu k jihu včetně stanutí na Nordkappu, nejsevernějším dostupném bodě Evropy, a návštěvy úchvatných ostrovů Lofot a Vesterál máme tuto zemi do srdce hluboko zarytou. Dramatičnost její přírody a přívětivost jejích obyvatel rozbuší srdce každého návštěvníka. Příjemnou vzpomínku dokreslují i navštívená města jako hlavní město Oslo, obchodní i historický Bergen, zimní sportovní střediska Geilo a Lillehammer, domov Trollů a skřetů Dombås, od něhož se rozprostírá druhý největší horský masív Norska Dovrefjell, Geiranger s asi nejznámějším norským fjordem stejného jména a vodopády Sedm sester a Nápadník, Trondheim s Korunovační katedrálou norských králů, Mo i Rana na polárním kruhu, přístav Bodø, Narvik s válečným muzeem připomínající tvrdý boj o město za 2. světové války, Tromsø s nejsevernější katedrálou severu a Alta s nálezy prehistorických kreseb starých 6000 let.

Skanzen v Torpo Sloupový kostel Gol kirke, jeden ze třinácti zachovalých dřevěných stavkirke v Norsku
Bergen a slavný Bryggen s dřevěnými hanzovními domky z 18. století je pod ochranou UNESCA Oslo - Frognerpark Gustava Vigelanda je sochařským rájem pod širým nebem

Nahoru


Pobaltí

Pobaltské republiky Litvu, Lotyšsko a Estonsko jsme procestovali opět v roli průvodců poznávacího zájezdu. Měli jsme tak možnost srovnávat: Kaunas, druhé největší litevské město se zachovalým starým městem, hradem a první litevskou univerzitou, Vilnius, město kostelů nebo "Jeruzalém severu" a hlavní město Litvy, lotyšskou metropoli a zároveň největší město Pobaltí secesní Rigu ležící v Rižském zálivu a estonský Tallinn se zachovalým středověkým opevněním, hanzovními a cechovními domy a skutečně středověkou atmosférou. Všechna navštívená města Pobaltí na nás velmi zapůsobila svojí čistotou a upraveností. Průjezd Pobaltskými republikami nám dovolil nakouknout do krajiny poklidného venkovského charakteru rovné jako stůl, plné ptactva a čápů především. Také zastávka u proslulé "Hory křížů" u litevského města Šiauliai s téměř půl miliónem různých křížů z celého světa, ale především litevského lidu, který i po opakovaném srovnání hory se zemí Sověty nepřestal věřit ve svobodu svého národa a přinášel stále nové kříže a návštěva muzea genocidy v budově bývalého velitelství KGB ve Vilniusu nám připomněly jak těžké časy Pobaltské republiky v době Sovětské okupace museli prožít.

Katedrála Alexandra Něvského v Tallinnu Památník obětem genocidy ve Vilniusu Kaunas nebo Londýn?
Kostel sv. Michala archanděla v Kaunasu Mystická hora křížů v Litvě
Vilnius - hlavní město Litvy Katedrální náměstí se zvonicí ve Vilniusu
Riga - hlavní město Lotyšska Dům Černohlavců v Rize
Tallinn - hlavní město Estonska Středověké městské opevnění v Tallinnu

Nahoru


Rumunsko

Za poznáním do severní části Rumunska jsme se vypravili v roli průvodců jedné studentské skupiny, v jejímž zájezdovém programu byla návštěva kraje Maramureš se zachovalou lidovou architekturou. Čas jako by se tu zastavil a různě honosné, vyřezávané dřevěné brány před staveními jako by nám vyprávěly o postavení rumunských rodin. Atmosféru vesniček jako Desesti, Sat-Sugatag, Giulesti, Berbesti, Vadu Izei a dalších dokreslovaly překrásné dřevěné kostelíky, z nichž však velká část pomalu, ale jistě chátrá a je nahrazována novými zděnými kostely. Pěknou ukázkou lidové tvořivosti byla i zastávka u vyřezávaného a krásně malovaného Veselého hřbitova v Sapintě poblíž ukrajinské hranice. Příroda v kraji je ještě hodně nedotčená a i na celkově pomalejší tempo a časté předjíždění povozů s koňmi si zde člověk rychle přivykne. Nedotčenost přírody jsme si mohli užívat při výstupu ze sedla Gutii (987 m n.m.) na nejvyšší vrchol Gutinských hor - andezitový kužel Gutii vysoký 1447m. Navštívili jsme však i nejvýznamnější turistická střediska kraje Maramureš, osmdesátitisícové město Baia Mare s rozsáhlým skanzenem rumunského venkova a město Satu Mare s řadou kostelů.

Baia Mare - skanzen rumunské vesnice Gutinské hory
Maramureš - kraj, kde se zastavil čas Vyřezávané brány zdobí vstup do hospodářství
Dřevěný kostelík ve vesničce Giulesti Veselý hřbitov ve vesnici Sapinta poblíž ukrajinských hranic Kostel v Satu Mare

Nahoru


Rusko

Do Ruska jsme se vydali jako průvodci poznávacího zájezdu s cílem návštěvy nejhezčího ruského města Sankt Petěrburgu, bývalého Leningradu. Od 18. do začátku 20. stol. byl Petrohrad hlavním městem Ruského impéria a dodnes je kulturním střediskem celého Ruska. Mezi památky, které jsme si nechtěli nechat ujít patřily Petropavlovská pevnost s Katedrálou sv. Petra a Pavla, Námořní muzeum, palác Admirality, Triumfální oblouk, Kazaňský chrám, Chrám Spasitele na krvi, Křižník Aurora, Zimní palác, bývalé sídlo carského dvora, dnes sídlo Ermitáže, jedné z nejvýznamnějších obrazových galerií světa, Katedrála sv. Izáka, jedna z největších katedrál na světě, kterou stavělo 440 tisíc dělníků po 40let. Tepnou města je 4 km dlouhý Něvský prospekt. Na jižním pobřeží Finského zálivu asi 30 km od Petrohradu leží nejstarší a nejkrásnější z carských paláců, Petrodvorec (Peterhof), jehož parky zdobí nesčetné množství fontán, kaskád a vodopádů. Toto "ruské Versailles" zapůsobilo nejvíce i na nás. Jiný z carských paláců, do kterého jsme vyrazili za návštěvou proslulé Jantarové komnaty, se nachází v Carskojem Selu, přejmenovaném na Puškin. 300 m dlouhý Kateřinský palác obklopují stejnojmenné zahrady ve francouzském stylu. Celá návštěva Ruska s několikahodinovými kontrolami na hranicích, otřesnými "tankodromy", kterým se v Rusku říká silnice (často bez kloudného značení) byla plná překvapení, na něž již ze západní Evropy nejsme tolik zvyklí. I přesto, možná právě proto, to vše stálo za vidění.

Katedrála sv. Petra a Pavla Chrám Spasitele na krvi Katedrála sv. Izáka
Kazaňská katedrála Legendární křižník Aurora
Vjezd do Petrohradu, nejhezčího města Ruska Památník Puškina v Carskojem Selu
Kateřinský palác v Carskojem Selu Jantarová komnata je chloubou celého paláce
Velká kaskáda a Mořský kanál v Dolním parku v Peterhofu Poklidné zahrady v Petrodvorci

Nahoru


Švédsko

Dřevené domky se stožárem pro švédskou vlajku, falunská červeň, poklidné farmy, zemědělský jih, který se pozvolna mění v pásmo nekonečných lesů. Tak nějak by se dalo snad jednou větou charakterizovat jižní Švédsko, které jsme mohli během několika let poznat v roli průvodců poznávacích zájezdů po jižním Švédsku. Z těch známějších navštívených měst bychom neměli opomenout zmínit alespoň Malmö, třetí největší švédské město, spojené dnes s hlavním městem Dánska přes úžinu Öresund, Lund s jeho proslulou katedrálou, Jönköping ležící u druhého největšího švédského jezera Vättern, Göteborg, druhé největší město Švédska a důležitý přístav, překrásné hlavní město Stockholm ležící na 14 ostrovech nebo slavné švédské univerzitní město Uppsala, působiště vědců jako Carl von Linné či Anders Celsius.

Blomsholm - vikingské pohřebiště ze 49 kamenů poskládaných do tvaru lodi Svinnesund - most přes Idefjord tvořící hranici mezi Švédskem a Norskem
Trajekty společnosti Scandlines zajištují dopravu do Skandinávie po moři Známý plochodrážní stadión v Mallile při velké ceně GP

Nahoru