Historie in-line bruslení

Bruslení je činnost, Bruslení na Jordáně v Táboře 1936 během které dochází k pohybu po hladkém povrchu pomocí speciálních pomůcek zvaných brusle. Mezi nejznámější způsoby bruslení patří bruslení na ledě, bruslení na lyžích či inline bruslení na speciálním pevném povrchu jako je asfalt, či umělý povrch. Základním principem bruslení je přenášení váhy těla z jedné nohy na druhou, čímž se uvádí tělo do pohybu.

Nejstarší dochované zprávy o vynálezci kolečkových bruslí jsou o Johnu Josephu Merlinovi, Čtyřkolečková brusle narozenému v Belgii r. 1735. Byl to známý výrobce hudebních nástrojů a také vynálezce různých mechanických přístrojů. Jedním z nich byl i pár dřevěných bruslí „určených k pohybu po malých kovových kolečkách“. Na konci 19. století byly sestrojeny kolečkové brusle se dvěma kolečky vpředu a dvěma vzadu. Dnes jim říkáme „quads“ a jsou ve stínu svých inline kolegyní. Bruslení jako zábava již v historii Ve své době se však staly mnohem populárnější než „inlajny“, právě pro větší stabilitu, bezpečnost i funkčnost. Výrobci a vynálezci se stále snažili napodobovat tvar ledních bruslí, takže stavěli kolečka za sebe. Úroveň tehdejších materiálů ovšem nedovolila vyrobit opravdu funkční "inlajny". Ty se prosadily teprve později a svojí popularitou stabilní brusle téměř vytlačily. Jízda na kolečkových bruslích se začala rozvíjet především po vynalezení kuličkového ložiska v roce 1884. Na přelomu století se jízda na kolečkových bruslích stává populární zábavou pro muže a ženy. Během 20. let se začínají rozdělovat různé disciplíny na kolečkových bruslích a zvyšuje se také počet soutěží.

Inline, nebo chcete-li inline skating je poměrně mladá sportovní disciplína, která se až neuvěřitelně rychle stala jednou z nejoblíbenějších rekreačních aktivit teenagerů. In-line skating Spojuje totiž rychlost s možností akrobatických kousků a přináší tak nevšední dobrodružství a prožitek, který se v městském prostředí těžko hledá. V Evropě jsou též rozšířené inline jízdy městy, například Berlín, Londýn, Bratislava atd. Moderní in-line brusle Obvyklý počet koleček u inline bruslí je čtyři, inline brusle pro rychlobruslení mají koleček pět nebo čtyřy. Kolěčka mají ruzné velikosti. U fitness bruslí se pohybují kolem 80 mm. U ryhlobruslení závisí velikost koleček na počtu koleček - pět nebo čtyři na každé brusli. V pěti kolečkovych bruslich se obvykle používají kolečka 84 nebo 90 mm. U čtyř kolečkových bruslí se používají kolečka v rozměrech: 100, 110, 125 výjmečně i 90 mm. Existují různé typy inline bruslí dělí se dle zaměření: hokejové, rychlobruslení, freestyle, rekreační, fitness, agresivní a alpine slalomové.


Nahoru