Disciplíny MTB

Závody na horských kolech, nebo-li MTB (z angl. mountain bike - horské kolo) se z cyklistických disciplín objevily jako poslední. Vznikly v 70. letech 20. století a první mistrovství světa se konalo v roce 1990. Patří mezi nejoblíbenější cyklistické Julien Absalon (FRA) je několikanásobný mistr světa a vítěz světového poháru v disciplíně cross country závody a v roce 1996 byly dokonce zařazeny do programu olympijských her. Závody na horských kolech mají několik disciplín, v každé jde však hlavně o skloubení techniky a fyzické síly jezdce.

Cross country (XC)

Kateřina Nash (CZE) při závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě (CZE) v roce 2012 Cross country je jednou z nejoblíbenějších disciplín MTB a nejvíce závodníků jak z řad rekreačních tak profesionálních cyklistů. Cross country se dokonce stala v roce 1996 olympijskou disciplínou. Závody se odehrávají v terénu, převážně na hrbolatých lesních pěšinách, úzkých cestách a velmi často s prudšími kamenitými sjezdy. Závody trvají většinou 1,5 až 2 hodiny a během závodu není přípustná cizí pomoc. Na rozdíl od downhill, kde startují jednotlivý závodníci v časových intervalech, mají závody v cross country tradičně hromadný start, popř. při velkém množství startujících zejména v amatérských soutěžích, startují závodníci v několika velkých skupinách. V této disciplíně se konají také etapové závody, zejména ve velmi náročných terénech.

Maraton (XCM)

Závody Sella Ronda Hero MTB-marathon  v jižním Tyrolsku  v Itálii (foto: www.italiancyclingjournal.com) Jedná se o stejnou disciplínu jako je cross country, ale tratě pro maraton mají větší délku, pohybují se většinou mezi 70 až 120 km. V mezinárodních pravidlech je stanoveno, že vítěz potřebuje více než 4 hodiny pro zdolání celé trasy. Tato disciplína je velmi oblíbená mezi amatérskými cyklisty a tomu odpovídá také množství závodů a seriálů konaných prakticky po celé Evropě. Velmi oblíbeným místem pro konání závodů jsou Dolomity.




Sprint eliminator (XCE)

Start velkého finále při závodech Světového poháru žen ve sprint eliminator ve Vallnord v Andoře v roce 2013, kde zvítězila Kathrin Stirnemann (CHE) (na obrázku druhá zleva) (foto: www.canadiancyclist.com) Jedná se o mladou disciplínu horských kol, která je známá také jako sprint a usiluje o to, aby se stala další olympijskou disciplínou. Jedná se o rychlostní vyřazovací souboj na krátkých rovinatých tratích s délkou většinou do 1 kilometru. Závody se jezdí vylučovacím způsobem a jsou rozděleny na kvalifikaci, čtvrtfinále, semifinále a finále. Do vyřazovacích bojů se závodníci kvalifikují individuálním časem. Poté následují čtvrtfinále, semifinále a finále. Do finále postupují 4 nejlepší závodníci z vyřazovacího systému. Často se finálové části konají ve večerních hodinách za umělého osvětlení pro zvýšení atraktivity závodu.

Downhill (DH)

Gee Atherton (GBR) při závodě Světového poháru v downhillu ve francouzském Bromont v roce 2009 Jedná se o jednu z prvních disciplín MTB. Podstatou této disciplíny je co nejrychleji projet určenou trasu, na které se může pohybovat pouze jeden závodník. Délka trasy bývá dlouhá od 1 do 4km. Většinou se nachází v přírodním terénu, někdy s uměle vybudovanými překážkami popř. skoky. Trať bývá umístěna na svahu až s 12 % klesáním bez žádných rovinek ani stoupání. Tratě pro downhill mají velmi vysokou technickou náročnost a jediným kritériem určujícím pořadí jezdce je dosažený čas.



Fourcross (4X)

MČR ve fourcrossu v moravských Tošovicích v roce 2009 (foto: www.mtbs.cz) Tratě této disciplíny jsou podobné jako bikrosové tratě, ale vedou pouze z kopce. Zahrnují klopené zatáčky, skoky boule apod. Základem pro vítězství je dobrý start, tzn. co nejrychlejší vyjetí ze startovací brány a vytvoření dobré pozice při nájezdu na trať, na kterých se velmi často obtížně předjíždí. Jedinou možností je prakticky čekat na soupeřovu chybu nebo si najít lepší stopu při průjezdu zatáčkou. Dobré umístění v závodě vyžaduje kombinaci rychlé jízdy, dobrého ovládání kola a sebevědomí. Závody se jezdí vylučovacím způsobem a každé jízdy se účastní čtyři závodníci. Do finálové jízdy postupují 4 nejlepší závodníci z vyřazovacího systému. Ve fourcrossu rozhodčí uplatňují karty tří barev: žlutou - varování v případě, že jezdec nezískal žádnou výhodu, ale jeho chování bylo proti pravidlům, modrou - za „ulitý“ start, červenou - pro diskvalifikaci, v případě, že závodník přímo ohrožuje ostatní jezdce. Diskvalifikován bude závodník i tehdy, pokud dostane dvě karty v jediném závodě, a to nezávisle na jejich barvách.

Dualslalom (DS)

Vítězný Kyle Strait (USA) jedoucí v pravé dráze při závodě Sea Otter Classic Dual Slalom v USA v roce 2012 (foto: www.vitalmtb.com) Každé jízdy se účastní vždy dva závodníci, kteří jedou na téměř shodných tratích vedle sebe dolů po svahu. Jízdy jsou krátké, každá trvá přibližně 30 sekund. Na tratích se vyskytují skoky, dvojité, úzké a klopené zatáčky. Závody se jezdí vylučovacím systémem. Závodníci si vždy vymění dráhy, časy z obou jízd jsou sečteny a pomalejší závodník je vyloučen. Vítěz postupuje do dalšího kola, až zůstanou poslední dva závodníci ve finále.




Trial (TL)

Tatiana Janíčková (SVK) se stala mistryní světa v triale v jihoafrickém Pietermaritzburgu v roce 2013 Disciplína, při které musí jezdec prokázat dobrou rovnováhu, pevné nervy a šikovnost. Soutěží se ve dvou třídách podle průměru kol - 20 a 26 palců. Závodníci musí zdolávat překážky, aniž by se nohou dotkli země. Pro zvládnutí tratě je nutné umět manévry jako nadskočení s kolem, jízda po jednom kole nebo stání na místě. Hodnotí se jezdcův styl, dovednost a nápaditost. Za doteky nohou se udělují trestné body. Vítězem se stává jezdec s nejmenším počtem trestných bodů. Jedná se o obdobu motocyklového trialu („šlapačky“).



Freeride (FR)

Jezdec na největší freeridové soutěži na světě Red Bull Rampagne v Utahu (USA) v roce 2013 Tato disciplína je typická právě pro horská kola (z angl. freeride – jízda ve volném terénu). Tratě pro tuto disciplínu se nacházejí většinou mimo upravené a vyznačené terény a obsahují klopené zatáčky a skoky, na kterých se jezdec snaží předvést efektivní jízdu s triky. Čas se většinou nepočítá, ale hodnotí se styl jízdy. Freeride se také provozuje u jiných sportů, jako lyžování nebo snowbording.






Union Cycliste Internationale Union Européenne de Cyclisme Český svaz cyklistiky

Nahoru