Plochá dráha v České republice

Ani Česká republika nezůstala stranou, když Evropu ve 30. letech zachvátila nová sportovní disciplína zvaná plochá dráha. K průkopníkům tohoto sportu u nás Historický závod na travnatém závodišti (Zdroj: Východočeské muzeum v Pardubicích) patřil první vítěz Zlaté přilby Zdeněk Pohl. Prvním dějištěm plochodrážních závodů byly především klusácké pískové a dostihové travnaté dráhy (na klasických čtyřistametrových oválech se začalo jezdit mnohem později). V Mariánských Lázních burácely motocyklové motory na místní dostihové dráze už v Zlatá přilba v roce 1967 (Zdroj: Východočeské muzeum v Pardubicích) roce 1925. Dokonce i na pražském stadiónu na Strahově se ve 30. letech pořádaly závody dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim a návštěvnost více jak sto tisíc diváků se dnes zdá být skutečně obdivuhodná. K tehdejším nejlepším jezdcům patřili Zdeněk Pohl, František Juhan, Jan Lucák, Hugo Rosák a další. Plochá Ze závodu extraligy družstev (Foto: Pavel Fišer) dráha se postupem času stala u nás velmi populárním sportem a začaly se utvářet plochodrážní kluby a stavět plochodrážní stadióny. Mezi známá plochodrážní města patří zejména Pardubice, Praha, Slaný, Mšeno, Divišov, Plzeň, Chabařovice, Svitavy, Březolupy, Kopřivnice, Liberec a Mariánské Lázně (dodnes se zde jezdí dlouhá plochá dráha a je pořádán jeden ze závodů mistrovství světa). Některé z těchto Jiří Štancl st. - jeden z našich nejúspěšnějších plošinářů (Zdroj: Východočeské muzeum v Pardubicích) stadiónů se stávaly a dodnes stávají dějištěm mnoha mezinárodních závodů. V dnešní době vlastní plochodrážní stadióny s nejlepším zázemím pro jezdce i diváky pražská Markéta a pardubický Svítkov. Pražská Markéta hostí již několikátý rok jeden ze závodů Grand Prix na klasické dráze a pardubický Svítkov se stává každoročně koncem září nebo začátkem října pořadatelem závodu o Zlatou přilbu, kterému předchází juniorský závod o Zlatou stuhu.

V bohaté plochodrážní historii České republiky se objevuje také mnoho jmen s mezinárodními úspěchy. Patří mezi ně zejména Luboš Tomíček st.(který se stal poslední obětí závodu o Zlatou přilbu a na jehož počest se od roku 1969 jezdí každoročně Memoriál na pražské Markétě), Antonín Kasper st. a ml., Jiří Štancl st., Zdeněk Kudrna, Roman Matoušek, Bohumil Brhel, Lukáš a Aleš Drymlovi a další. Objevuje se také několik výborných juniorských závodníků (Matěj Kůs, Filip Šitera, Martin Gavenda), kteří by mohli být dobrým příslibem do budoucnosti.

Zlatá přilba

Zlatá přilba je jedním z nejstarších plochodrážních závodů Evropy založeným v roce 1929 pardubickými motocyklovými nadšenci Adolfem Trnkou, Františkem Zlatá přilba pro vítěze v roce 2006 (Foto: Jana Neumannová) Štěpánkem, Františkem Hladěnou a dalšími. První ročník vyhrál známý český motocyklový a hlavně automobilový závodník Zdeněk Pohl. V letech 1929 až 1963 se závod konal na travnaté dráze pardubického dostihového závodiště (ve 40. letech přerušila závod druhá světová válka a v 50. a 60. letech se díky komunistickému režimu pořádal nepravidelně). Od roku 1964 je závod o Zlatou přilbu každoročně pořádán na plochodrážním stadiónu ve Svítkově. Do roku 1964 Jízda v šesti jezdcích (Foto: Jana Neumannová) mohl startovat libovolný počet jezdců na rozličných motocyklech různých obsahových tříd. Nyní je závod vypisován pouze pro 32 jezdců na plochodrážních speciálech. Závod se skládá z kvalifikačních, čtvrtfinálových a semifinálových Ole Olsen (DNK) jako vítěz Zlaté přilby v roce 1971 (Zdroj: Východočeské muzeum v Pardubicích) jízd, každá se jede třikrát, vždy na čtyři kola. V každé jízdě startuje šest jezdců. Jezdec může v kvalifikaci, ve čtvrtfinále a v semifinále vynechat vždy jednu jízdu, protože se mu započítávají jen dva lepší výsledky. Pořadí v cíli se boduje 5-4-3-2-1-0. Dosažený počet bodů rozhoduje o postupu, postavení na startu a složení šestic jezdců. Šest nejúspěšnějších startuje ve finále, které jediné se jede na šest kol. Vítěz získává do trvalého vlastnictví pozlacenou přilbu vyrobenou zlatnictvím Pavla Lejhance v Pardubicích a plochodrážní motocykl JAWA (dnes JRM). Dalších šest jezdců bojuje v "malém" finále o šesté až dvanácté místo. Nejúspěšnějším jezdcem historie závodu o Zlatou přilbu se stal známý dánský závodník Ole Olsen, který vlastní sedm pozlacených přileb. Také jeden z nejúspěšnějších domácích závodníků Jiří Štancl se může pochlubit pěti vítězstvími a zlatými přilbami, čímž se zařadil mezi nejúspěšnější jezdce tohoto prestižního závodu.

Kalendář českých plochodrážních závodů     Kalendář vybraných závodů v roce 2023


Výsledky českých plochodrážních závodů     Výsledky vybraných závodů v roce 2022


Fédération Internationale de Motocyclisme Union Européenne de Motocyclisme Autoklub České republiky

Nahoru